מאמרכת

אופס! נראה שמשהו השתבש. נסה.י שוב מאוחר יותר

מאמרכת 66

בזמן האחרון, כך נראה, כולם מדברים על מוטציות. ומהי מוטציה (בעברית: תַּשְנית)? מילון אבניאון מספר לנו על התהליך הגנטי שמביא לשינוי מבנה של גן בכרומוזום, שבעקבותיו מופיעות תכונות פיזיות חדשות. לא פחות מעניינת היא ההגדרה המילונית המופשטת יותר, על דרך הרחבה סמנטית: "שינוי יסודי שחל במבנה, בארגון, במערכת, בדרך כלל בהקשר שלילי".

המשך קריאה >

מאמרכת 65

הנה פתחנו שנת לימודים חדשה - עדיין בזום, עדיין בסימן קורונה. קורונה, כך נראה, מרגישה בנוח באווירה הלבנטינית, והיא כאן כדי להישאר. אנחנו בה והיא בנו. אז רגע לפני שהיא הופכת למציאות חיים שנייה שלנו, רגע לפני שהיא הופכת למובן מאליו, נצרו את הרגע, אמצוהו אל ליבכם.ן. יש לנו הזדמנות אחרונה לבצע הזרה אולטימטיבית: להיזכר איך הרגשנו ביום שהיא נחתה בנתב"ג, אי שם בסוף פברואר האחרון. משהו עם הפיראט האדום. איך הרגשנו בסגר הראשון. והשני. הפחד להידבק, הדאגה להדביק את יקירינו, ייסורי המצפון על כל סטייה מההקפדות ההיגייניות, ההתעסקות האובססיבית בגרפים, ב"התפרצויות", ב"מתווים". הקרב הנצחי בין השחקנים הסימבוליים - האפידמיולוג המכריז על הצורך בסגר מלא, הכלכלן המכריז על "מגיפה כלכלית חמורה יותר מהקורונה", הפסיכולוג המכריז על "מגיפה נפשית חמורה יותר מהקורונה". ועוד מינון מופרז של ביבי וטראמפ וכמובן המחאות החברתיות הגואות בכל מקום. אכן, יש לנו הזדמנות אחרונה וחד-פעמית של הרגע הזה, להתבונן ב"לפני" וב"במהלך". בנוגע ל"אחרי" - אל חשש, בו עוד נוכל להתבונן בהמשך.

המשך קריאה >

מאמרכת 64

קוראות  יקרות וקוראים יקרים,

אין זמן יותר טוב לכתוב מאשר בידוד – כך גילינו בסמסטר האחרון. במהלך הימים המורכבים והמוזרים של הקורונה, התגבשה קבוצה איכותית של כותבים וכותבים סקרניים.ות ויצירתיים.ות שהחליטו לנצל את ההזדמנות הייחודית לחשוב על ההווה – ולכתוב את ההיסטוריה. אנחנו מתרגשות להציג בפניכן.ם את פרי עיטם ולהזמין אתכם.ן להתבוננות ביקורתית על המציאות החדשה של כולנו.

המשך קריאה >
אופס! רעננו את הדף :)

מאמרכת 63

קוראות יקרות וקוראים יקרים,

אנחנו נרגשות לסכם עוד שנת פעילות של פקפוק בגיליון זה (63!), המופיע לראשונה בפלטפורמה החדשה, כחלק מאתר המחלקה! לקראת סוף שנת הלימודים התכנסו לגיליון זה כתבות מגוונות, חלקן מבקשות לבחון את הפעילות באקדמיה, כמו גם מסלולי לימודים שמציעה המחלקה וחלקן מציעות ניתוח סוציולוגי מעמיק של תופעות וחוויות.

המשך קריאה >
אופס! רעננו את הדף :)

מאמרכת 62

קוראות וקוראים יקרות ויקרים,

הנה חלף לו עוד סמסטר והגיעה עוד תקופת מבחנים שמביאה איתה פרצי יצירתיות מטובלים בחוסר שינה. אנו מקוות ומאחלות שמועדי ה-א', ה-ב', העבודות, וכל היוצא בזאת כבר מאחוריכן/ם בהצלחה ושסוף סוף הגיע רגע לנשום. אז בין אתן/ם על חוף הים בסיני, בטיולון בארץ רחוקה או מכורבלות/ים על הספה עם נטפליקס והרבה יותר מידי פופקורן – מצאו עוד רגע לקרוא את הכתבות הנפלאות של הגיליון הנוכחי של פקפוק!

המשך קריאה >
אופס! רעננו את הדף :)

מאמרכת 61

קוראות וקוראים יקרות ויקרים,

עם רגל אחת עדיין בחגים ורגל שנייה כבר בשערי הקמפוס, אנו שמחות להוציא לאור את הגיליון ה-61 של פקפוק! גיליון זה מלווה בניחוח של התחלות חדשות: שנת לימודים חדשה ומרתקת, כותבות חדשות ויצירתיות, וכן עורכת חדשה ומתרגשת. אם כן, הבה נכיר את כולן!

המשך קריאה >
אופס! רעננו את הדף :)

מאמרכת 60

מאת: מערכת פקפוק

לאחר שנה גדושה ועמוסה, שסופה למעשה עומד בפתח, אנו נרגשות להוציא את הגליון ה-60 של פקפוק.

נעים מאוד, אנחנו העורכות החדשות של פקפוק – נועה נוימרק, סטודנטית לתואר מוסמך מחקרי במחלקה. נועה מתמקדת במחקר סוציולוגיה פוליטית, וחוקרת את החברה האזרחית, תנועות התנגדות, שינוי פוליטי ואקטיביזם. אלונה שץ, סטודנטית לתואר ראשון במחלקה ותואר שני במחלקה לגיאורפיה עם התמחות בתכנון ערים. אלונה מתמקדת בממשק בין מרחב וחברה וחוקרת בין השאר את השלטון המקומי בישראל.

המשך קריאה >
אופס! רעננו את הדף :)

מאמרכת 59

מאת: מערכת פקפוק

קוראות וקוראים יקרות/ים,

אנו נרגשות להוציא את גיליון זה של פקפוק, ה-59 במספרו – שכן הוא גיליון מיוחד מאוד עבורנו משלוש סיבות שונות; הראשונה היא שהוא מציין את תום שנת הלימודים הנוכחית, שכמו כל סיום שנה מביא עימו שינויים ופרידות, אך גם הזדמנויות והתחלות חדשות. הסיבה השנייה היא שהגיליון כולו מוקדש לדיון בחווית הדוקטורט ובסוגיות המרתקות העולות ממנה, ומאפשר הצצה לעבודותיהן העשירות והמגוונות של חלק מתלמידי ותלמידות הדוקטורט במחלקה. הסיבה השלישית היא שבתום כהונה של שנתיים, זהו הגיליון האחרון שיוצא בעריכתנו. יחד עם הקושי הרב להיפרד, אנחנו גם שמחות ומתרגשות לקראת המשך העשייה של מערכת פקפוק בעתיד.

המשך קריאה >
אופס! רעננו את הדף :)

מאמערכת 58

מאת: מערכת פקפוק

לרגל סיום הסמסטר אנו שמחות להעלות לאוויר את גיליון 58 של פקפוק.

כמו בכל גיליון, גם הפעם מוצגות כתבות בנושאים מגוונים, אולם נדמה כי כולן עוסקות באופנים שונים במפגש שבין אידיאלים של שוויון, עזרה הדדית ושיתוף פעולה, לבין הקשיים והלבטים העולים מתוך הניסיון להגשימם בפועל, בזירות חברתיות שונות.

המשך קריאה >
אופס! רעננו את הדף :)

מאמרכת 57

מאת: מערכת פקפוק

לקראת הקיץ הקרב והחופש שהוא מביא עמו, אנו מציגות את גיליון 57 של "פקפוק".

אף על פי שהכתבות הנאספות עבור כל גיליון אינן מיועדות להימצא תחת כותבת מסוימת, לעיתים קרובות נשזר בניהן חוט משותף. בגיליון זה, נראה כי ההתבוננות הסוציולוגית והאנתרופלוגית מעמידה במרכז את הגוף האנושי על גבולותיו וייצוגיו.

המשך קריאה >
אופס! רעננו את הדף :)

מאמרכת 56

מאת: מערכת פקפוק

בסימן החזרה מחופשת הפסח, גיליון 56 של פקפוק עולה לאוויר, ואנו מאחלות לכל הקוראים והקוראות בו קריאה מהנה, שתהווה רגעי חירות קטנים בתוך ההסתגלות המחודשת לשגרה.

המשך קריאה >
אופס! רעננו את הדף :)

מאמרכת 55

מאת: מערכת פקפוק

לאחר תרדמת חורף קצרה ובניחוח הסמסטר החדש שבאוויר, אנו שמחות להוציא את הגיליון החדש של פקפוק, הגיליון ה-55 במספרו. כעורכות חדשות, במהלך העבודה על הגיליון התגלתה בפנינו העוצמה והמסירות שאפשרו את קיומה של המערכת קרוב לעשור.

המשך קריאה >
אופס! רעננו את הדף :)

מאמרכת 54

מאת: מערכת פקפוק

גיליון זה הוא הגיליון אחרון בשנה האזרחית והראשון לשנה האקדמית. נקודת זמן מעניינת זו כמו מבקשת מאתנו לסכם את השנה שחלפה ולהביט קדימה אל השנה שבפתח. בזמן שחלף מאז פרסום הגיליון האחרון של 'פקפוק’‪, הספקנו לחוות מלחמה ולהתבשר על בחירות שבפתח. אירועים דומים בעבר היוו מוקד לכתיבה ובחינה של כותבי 'פקפוק' בשנים קודמות (גיליון הבחירות שהתפרסם בשיתוף עם 'פוליטון' לדוגמא), ואנו מקווים כי כותבי וחברי מערכת ‘פקפוק' הנוכחיים ימשיכו להתעניין ולבחון נושאים רחבים אלה.

המשך קריאה >
אופס! רעננו את הדף :)

מאמרכת 53

מאת: מערכת פקפוק

בחודש הקודם מאמר המערכת עסק בפיזור משמרת המחאה נגד גיוס נוצרים לצה"ל, מאז נחטפו שלושה נערים ישראלים סמוך לחברון, נעצרו מספר רב של פלסטינים ונהרגו מספר נערים פלסטינים במבצע צבאי המתנהל בגדה המערבית. קשה למצוא נושא המעורר יותר מחלוקת ויותר חיכוך בין סטודנטים לבין עצמם, ובין סטודנטים לבין חברי סגל הוראה מאשר הנושא הישראלי פלסטיני, אך העובדה כי זהו נושא מעורר מחלוקת אינה קובעת שעלינו להימנע מהדיון בו. נהפוך הוא.

המשך קריאה >